Kelly Adams
Special Education Teacher, (5th/6th)
Middle School
563-259-3014
Tyler Adams
Kitchen Helper
Food Services
563-259-3036
Leanna Asmussen
Cook
Food Services
563-259-3036
Kevin Atkinson
Custodian
Middle School
563-259-3014
Kim Aude
Special Education Associate
High School
563-259-3008
Rox Aude
Business Director, Board Secretary/Treasurer
Administration Center
563-259-3001
Brenda Barker
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Madonna Berry
Custodian
Elementary
563-259-3016
Sara Bezdek
Literacy Teacher, (7th/8th)
Middle School
563-259-3014
Amber Bielenberg
Kindergarten Teacher
Elementary
563-259-3016
Mary Bimm
Business Education Teacher
High School
563-259-3016
Kris Bland
Social Studies Teacher
High School
563-259-3008
Annette Blomme
Language Arts Teacher
High School
563-259-3008
Cara Brewer
Special Education Associate
Middle School
563-259-3014
Sarah Buckley
1st Grade Teacher
Elementary
563-259-3016
Cassie Bultsma
Preschool Teacher
Elementary
563-259-3016
Owen Bunce
Bus Monitor
Transportation
563-259-3007
Jessica Bussa
Administrative Assistant
Administration Center
563-259-3000
Marly Bussa
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Kerry Butt
Nurse Associate
Elementary
563-259-3016
Gary Cameron
Science Teacher
High School
563-259-3008
Demi Campie
Library Associate
High School
563-259-3016
Tammy Campie
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Patty Capion
Cook
Food Services
563-259-3036
Andrew Carbajal
Special Education Teacher
High School
563-259-3008
Brent Carstensen
MOC Coordinator
High School
563-259-3008
Mona Christoffersen
Cook
Food Services
563-259-3036
Lori Christopherson
Food Service Director
Food Services
563-259-3036
Heather Clark
Science Teacher, (5th/6th)
Middle School
563-259-3014
Scott Clark
Bus Driver
Transportation
563-259-3007
Lisa Clarke
Science/Social Studies Teacher, (3rd/4th)
Elementary
563-259-3016
Brett Cline
Activities Director
High School
563-259-3010
Darryl Cochran
Industrial Technology Teacher
High School
563-259-3008
Sheila Cochran
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Dustin Coit
PE/Health Teacher
High School
563-259-3008
Megan Collins
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Julie Connell
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Lisa Coyamani
Associate
High School
563-259-3008
Rhonda Daniels
Special Education Associate
High School
563-259-3008
Susan Daniels
Guidance Counselor
Elementary
563-259-3016
Sara Darling
Special Education Teacher
Elementary
563-259-3016
Josh Davis
At-Risk Coordinator
High School
563-259-3008
Lindsey Davis
Administrative Associate
Middle School
563-259-3014
Rogina Davis
Associate
Elementary
563-259-3016
Linda Decker
Payroll
Administration Center
563-259-3003
Jaylin Deering
Special Education Teacher
Middle School
563-259-3014
Brett DeNeve
PE Teacher
Elementary
563-259-3016
Brady Dennis
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Taryn Determan
Bookkeeper
Administration Center
563-259-3004
Dawn Dobson
Principal's Secretary
Middle School
563-259-3014
Deb Dodson
Bus Monitor
Transportation
563-259-3007
Aimee Dohse
Principal
Elementary
563-259-3016
Kris Dorsey
Mathematics Teacher
High School
563-259-3008
Emily Drey
Special Education Teacher
Elementary
563-259-3016
Deanna Driscoll
Cook
Food Services
563-259-3036
Erin Dunham
Math Teacher, (5th/6th)
Middle School
563-259-3014
Sara Duritza
Administrative Associate
High School
563-259-3008
Jennifer Edens
Bus Driver
Transportation
563-259-3007
Chelsea Ehlers
Special Education Teacher
Elementary
563-259-3016
Pete Eickert
Groundskeeper
Administration Center
563-259-3000
Michelle Eissens
Literacy Teacher, (7th/8th)
Middle School
563-259-3014
Katie Elledge
Literacy Teacher, (5th/6th)
Middle School
563-259-3014
Mike Evans
Custodian
High School
563-259-3008
Kelly Everhart
Special Education Teacher
Elementary
563-259-3016
Shannon Funk
Special Education Teacher
High School
563-259-3008
Jesse Gabel
Social Studies Teacher
High School
563-259-3008
Caitlyn Geise
Math Teacher, (7th/8th)
Middle School
563-259-3016
Patsy Gendreau
Associate
Elementary
563-259-3016
Sabrina Gifford
2nd Grade Teacher
Elementary
563-259-3016
Dana Gilbert
Literacy Teacher, (7th/8th)
Middle School
563-259-3014
Jean Glahn
Bus Driver
Transportation
563-259-3007
Wayne Godsey
Custodian
High School
563-259-3008
Alecia Goldbeck
Administrative Associate
Elementary
563-259-3016
Brandi Gonzalez
Bus Driver/Bus Monitor
Transportation
563-259-3007
Carrie Graves
Family Resource Coordinator
Elementary
563-259-3050
Dave Grim
PE Teacher/MS Activities Director
Middle School
563-259-3014
Gail Grim
Teacher Librarian
Middle School
563-259-3014
Theresa Hackney
Cook
Food Services
563-259-3036
Nancy Haiar
Associate
Middle School
563-259-3014
Julie Haring
Custodian
Elementary
563-259-3016
Holly Harrington
Instructional Coach
Elementary
563-259-3016
Mary Beth Hege
Library Associate
Elementary
563-259-3016
Default Avatar
Joe Herkelman
Bus Driver
Transportation
563-259-3007
Deb Hermann
Associate
Elementary
563-259-3016
Mary Hiher
ELA Teacher, (3rd/4th)
Elementary
563-259-3016
Jen Hinrichs
Special Education Teacher
Middle School
563-259-3014
Meg Hinrichsen
Associate
Middle School
563-259-3014
Paul Hirsch
Custodian
High School
563-259-3008
Jessica Hoerschelmann
Associate
Elementary
563-259-3016
Kylee Hook
Associate
Elementary
563-259-3016
Kathy Hullinger
District Nurse
Elementary
563-259-3016
Rachel Hullinger
Special Education Associate
Middle School
563-259-3014
Lindy Iben
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Tammy Isenhour
Special Education Teacher
High School
563-259-3008
Laura Johnson
Curriculum/PL Leader
Administration Center
563-259-3006
Sheila Johnson
Cook
Food Services
563-259-3036
Kay Kampe
Library Associate
Middle School
563-259-3014
Maddy Keeney
Kindergarten Teacher
Elementary
563-259-3016
Sheryl Kennedy
TAG/Title 1 Reading Teacher
Elementary
563-259-3016
Barb Ketelsen
Bus Monitor
Transportation
563-259-3007
Aubrey Klahn
Transitional Kindergarten Teacher
Elementary
563-259-3016
Bridget Knight
2nd Grade Teacher
Elementary
563-259-3016
Bobbi Knutsen
Science Teacher, (7th/8th)
Middle School
563-259-3014
Carrie Lane
Principal
High School
563-259-3008
Ashley Lansing
PE/Health Teacher
Middle School
563-259-3014
Bridget LePrevost
Cook
Food Services
563-259-3036
Sandra LeQue
Cook
Food Services
563-259-3036
Greg Leslie
Bus Driver/Bus Monitor
Transportation
563-259-3007
Sharon Lind
Cook
Food Services
563-259-3036
Sue Lind
Special Education Associate
Middle School
563-259-3014
Gerald Lohse
Bus Driver
Transportation
563-259-3007
Karlee Low
Science/Social Studies Teacher, (3rd/4th)
Elementary
563-259-3016
Ken Main
Crossing Guard
Elementary
563-259-3016
Misti McDermott
Special Education Associate
High School
563-259-3008
Kay McManus
Kitchen
Food Services
563-259-3036
Sheila McMinimy
ELA Teacher, (3rd/4th)
Elementary
563-259-3016
Deedra McNamara
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Diane McVey
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Lexi Meggers
Math Teacher, (3rd/4th)
Elementary
563-259-3016
Brandon Mennenoh
Vocal Music Teacher
High School
563-259-3008
Liesl Mensinger
Special Education Associate
Middle School
563-259-3014
Jen Meyer
Music Teacher
Elementary
563-259-3016
Trina Mink
1st Grade Teacher
Elementary
563-259-3016
Renae Mohr
Preschool Special Education Teacher
Elementary
563-259-3016
Sherry Mohr
Custodian
Middle School
563-259-3014
Erin Montgomery
Social Studies Teacher, (7th/8th)
Middle School
563-259-3014
Kristi Montgomery
Social Studies Teacher, (5th/6th)
Middle School
563-259-3014
Annette Munck
1st Grade Teacher
Elementary
563-259-3016
Lynette Murphy
ELL Associate
High School
563-259-3008
Jennifer Nelson
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Julia Nelson
Custodian
Elementary
563-259-3014
Katie Overstreet
Special Education Teacher, (5th/6th Grade)
Middle School
563-259-3014
Thomas Parker
Superintendent
Administration Center
563-259-3000
Carolyn Petersen
Instructional Coach
High School
563-259-3008
Rob Pulse
Maintenance Director
Administration Center
563-259-3000
Lynnea Quick
Language Arts Teacher
High School
563-259-3008
Jeff Raab
Technology Coordinator
Technology
563-259-3045
Julie Reed
Math Teacher, (3rd/4th)
Elementary
563-259-3016
Stacey Reppert
Instructional Coach
Middle School
563-259-3014
Janeen Reuter
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Serina Rippy
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Angie Robinson
Associate
Elementary
563-259-3016
Julie Ronnfeldt
Kitchen Helper
Food Services
563-259-3036
Cindy Rupp
Bus Driver/Monitor
Transportation
563-259-3007
Drake Sachsenmaier
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Danielle Sampson
Guidance Counselor
High School
563-259-3008
Erin Schlotfeldt
Special Education Teacher
High School
563-259-3008
Andrew Schnoor
Special Education Teacher
High School
563-259-3008
Marty Schnoor
Transportation Director
Transportation
563-259-3007
Kayla Schroeder
Special Education Associate
Middle School
563-259-3014
Nicole Schroeder
Special Education Teacher
Middle School
563-259-3014
Stacey Seeser
Literacy Teacher, (5th/6th)
Middle School
563-259-3014
Justin Shaffer
Principal
Middle School
563-259-3014
Roy Shaft
Industrial Technology Teacher
High School
563-259-3008
Laurie Sheppard
Business Computer Teacher
High School
563-259-3008
Stacy Simmons
Kindergarten Teacher
Elementary
563-259-3016
A.J. Skinner
Band Teacher
Middle School
563-259-3008
LuAnne Smith
Administrative Associate
High School
563-259-3008
Danika Stahl
Special Education Teacher, (7th/8th Grade)
Middle School
563-259-3014
Debra Steffen
Art Teacher
High School
563-259-3008
Amberly Stelpflug
Mathematics Teacher
High School
563-259-3008
Karen Stephan
Title 1 Reading Teacher
Elementary
563-259-3016
Brenda Stremlow
Cook
Food Services
563-259-3036
Kim Stuer
Special Education Associate
Middle School
563-259-3014
Chelsea Swanton
Special Education Teacher
Elementary
563-259-3016
Desirae Thomsen
Special Education Associate
High School
563-259-3008
Cody Tiesman
Special Education Associate
Middle School
563-259-3014
Emily Turner
Spanish Teacher
High School
563-259-3008
Denise Vandendooren
FCS Teacher
High School
563-259-3008
Whitney Veenstra
Literacy Teacher, (5th/6th)
Middle School
563-259-3014
Olivia Vogel
Special Education Associate
Middle School
563-259-3014
Amanda Wallace
Art Teacher
Elementary
563-259-3014
Liz Walters
Principal's Secretary
High School
563-259-3008
KaCee Weber
Activities Administrative Associate
High School
563-259-3010
Gabrielle Welch
Special Education Associate
Elementary
563-259-3016
Misti Wilkening
Special Education Teacher
Elementary
563-259-3016
Wade Williams
Science Teacher
High School
563-259-3008
Don Williamson
Bus Monitor
Transportation
563-259-3007
Vicki Willis
Cook
Food Services
563-259-3036
Aubrey Winslow
Guidance Counselor
Middle School
563-259-3014
Jenny Witt
2nd Grade Teacher
Elementary
563-259-3016
Jessica Witt
Principal's Secretary
Elementary
563-259-3016
Steve Young
Bus Driver
Transportation
563-259-3007
Christina Zeeryp
Associate
High School
563-259-3008